logo banner

ساخت عضلات قسمت اول

خلاصه کوتاه از مقاله 1- پیروی از یک رژیم غذای مناسب برای افزایش کارایی و پیشرفت شما در بدنسازی 2- در هفته 2 روز به خود استراحت دهید 3- مصرف غذاها و میان وعده هایی پر پروتئین، چربی‌های سالم و کربوهیدراتهای پیچیده 4- استقامت در انجام حرکات و تعهد به رفتن به باشگاه و ناامید نشدن. عضلات برای ساخته شدن نیاز به زمان دارند.

خلاصه کوتاه از مقاله

1-  پیروی از یک رژیم غذای مناسب برای افزایش کارایی و پیشرفت شما در بدنسازی

2-  در هفته 2 روز به خود استراحت دهید

3-  مصرف غذاها و میان وعده هایی پر پروتئین، چربی‌های سالم و کربوهیدراتهای پیچیده

4-   استقامت در انجام حرکات و تعهد به رفتن به باشگاه و ناامید نشدن. عضلات برای ساخته شدن نیاز به زمان دارند.

5-  بیاد داشته باشید وزنه‌های سنگین‌تر با تکرار‌های کمتر کارایی بیشتری نسبت به وزنه‌های سبک‌تر و تکرار‌های بیشتر دارند.

رژیم غذایی

1-  مصرف کالری خود را افزایش دهید:

 به عنوان مثال اگر قبلا 2000 کیلو کاری مصرف روزانه شما بوده است اکنون مصرف خود را به 2500 کیلو کالری یا بیشتر ارتقا دهید. اما مطمئن شوید که غذاهایی که مصرف میکنید سالم هستند و بیش از حد هم مصرف نکنید.

Animage

2-  پروتئین کافی برای رشد عضلات خود مصرف کنید:

 میزان مصرف باید مابین 1 تا 1.8 گرم پروتئین برای هر یک کیلو گرم وزن بدنتان باشد. برای مثال اگر وزن شما 80 کیلو است باید مصرف مابین 80 تا 144 گرم پروتئین در روز داشته باشید. 28 گرم (یک اونس) از گوشت پخته شده شامل تقریبا 7 گرم پروتئین می‌باشد. شما میتوانید با مصرف 500 گرم گوشت پخته شده 125 گرم پروتئین به بدنتان میرسانید که به طور نرمال پروتین شما را برای یک روز تامین میکند به شرط این که از غذایی دیگر پروتئینی دریافت نکنید.

Animage

3-  بطور کافی اب مصرف کنید:

 بدن شما به مقدار کافی آب نیاز دارد تا بتواند فرآیند ساخت عضلات را به خوبی انجام دهد. یک فرمول کوچک و ساده ای برای اینکه متوجه بشیم که آیا مقدار آب کافی به بدنمان رسیده است یا نه.

وزن بدن *  40 ==< مصرف آب بر حسب میلی لیتر

این فرمول شامل تمام آبی است که غذا‌ها و نوشیدنی‌ها بدست می‌آید و نه فقط لیوان‌های ابی که مصرف میکنید.

اگر سن شما بیش از 30 سال است شما میتوانید این وزن بدن را بر عدد 30 تا 35 ضرب کنید.

Animage

4-  نظم در خوردن غذا:

 بجای مصرف دو یا سه بار وعده غذایی در یک روز [ با این روش ما بزرگ شده ایم] از 5 یا 6 وعده غذایی کمتر استفاده کنید و عادت خود را تغییر دهید.

برای بالا بردن مصرف پروتئین خود از وعده های  غذایی مخلوطی استفاده کنید که درصد پروتئین آنها بالا است. با یک جستجوی کوچک در اینترنت می‌توانید برنامه‌های غذایی را پیدا کنید که سرشار از پروتئین است. در ادامه با مثل از  یک برنامه غذایی پروتئین دار آشنا میشوید.

1-  250 گرم شیر کم چرب یا بدون چربی

2-  یک عدد موز

3-  15 گرم کره بادوم زمینی

4-  دو قاشق مربا خوری پودر پروتئین

5-  مصرف چربی‌های سالم:

 درست است که چربی‌ها و روغن‌ها باعث خوشمزه شدن غذاها میشوند ولی پس از مدت کوتاهی باعث چاق شدن شما میشوند.

چربی‌های اشباع شده موجود در پفک‌ها و چیبس‌ها نباید بیشتر از 20 گرم باشد. این خبر بدی است. اما خبر خوب این است که چربی‌های غیر اشباع شده برای بدن مفید هستند و حتی لازم هستند. چربی‌ها برای توزیع مناسب ویتامین های A، D، E و K ضروری هستند، به بهبود چشم و پوستی سالم نیز کمک میکنند. بسته به کالری سوزانده شده‌ی شما، 50 تا 70 گرم چربی غیر اشباع شده برای شما لازم و ضروری است.

چربی غیر اشباع در روغن زیتون، گردو، آجیل، غذاهای دریایی و تخم مرغ یافت می‌شود. این چربی برعکس چربی اشباع، باعث کاهش‌تری گلیسیرید‌ها (اسیدهای چرب) و افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد می‌گردد و به این طریق کلسترول وارد کبد می‌شود.

Animage

6-  استفاده از ویتامین ها:

علاوه بر رژیم غذایی متعادلی که دارید شما باید یک مکمل مولتی ویتامین به رژیم غذایی خود اضافه کنید. با این کار شما مطمئن میشوید که بدن شما مقدار مورد نیاز ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازش را دریافت کردن است. بسته به سن، جنس، سلامتی و رژیم غذایی که دارید مقدار مورد نیاز مصرف ویتامین خود را پیدا کنید و استفاده کنید و آنرا بخشی از روال روزانه خود قرار دهید.

Animage

ادامه این مقاله به زودی

مقالات مرتبط
;
درباره نویسنده
سعید نجفیان

سلام نجفیان هستم. مهندس کامپیوتر و عاشق کشتی و طراحی سایت. در حال حاضر کمک مربی کشتی هستم و دوست دارم روز به روز دانش خودم رو ارتقا بدم. امیدوارم مطالب سایت دوست داشته باشی و اگه کم و کاستی جایی دیدی بهم بگی تا سعی کنم مشکلش برطرف کنم. برای ارتباط با من هم میتونی در فرم زیر پیامت رو وارد کنی یا توی کانال تلگرام پیام بدی.

0 نظر در این مقاله

پاسخ بگذار

بازگشت به ابتدای صفحه