logo banner

تمرین با وزنه در کشتی قسمت دوم

در مقاله قبلی تمرین با وزنه در ورزش کشتی با انواع قدرت در ورزش کشتی که شامل قدرت حداکثر، قدرت انفجاری، قدرت استقامتی بود آشنا شدید و همینطور با مراحل زمانبندی قدرت که شامل موارد زیر بود..........

در مقاله قبلی تمرین با وزنه در ورزش کشتی با انواع قدرت در ورزش کشتی که شامل قدرت حداکثر، قدرت انفجاری، قدرت استقامتی بود آشنا شدید و همینطور با مراحل زمانبندی قدرت که شامل موارد زیر بود:

1.  مرحله سازگاری ساختاری

2.  مرحله هایپروتروفی (حجیم شدن عضله)

3.  مرحله قدرت حداکثر

4.  مرحله تبدیل

در مورد مرحله سازگاری ساختاری توضیحاتی داده شد در مورد آماده کردن بدن برای انجام حرکات تخصصی بود. حال مرحله بعدی مرحله هایپرتروفی (حجیم شدن عضله) است.

مرحله هایپرتروفی:

این مرحله شاید فقط مختص کشتی گیران سنگین وزنی باشد که وزن بدن یک عامل کمکی در مسابقه محسوب میشود. بدین منظور برخی از کشتی گیران به همان روش پرورش اندام‌ها وزنه میزنند و همه تمرکز شان بر روی حجم دادن به عضلات است که متاسفانه بعضی اوقات باعث مصرف داروهای غیرمجاز میشود. البته میتوان بجای استفاده از روش پرورش اندام از الگوی تمرین با وزنه که به نام الگوی هرم دو گانه معروف است استفاده کرد.

Animage

مرحله قدرت حداکثر:

مرحله­ای مهم در زمان بندی تمرین قدرتی است، زیرا قدرت، پیش نیاز برخی از مولفه‌های مهم آمادگی جسمانی از جمله سرعت، چابکی و توان عضلانی است. در واقع هیچ کشتی گیری نمیتواند سریع و چابک باشد، مگر اینکه قوی باشد.

Animage

مرحله تبدیل:

آخرین مرحله از زمانبندی تمرین قدرتی است. در این مرحله قدرت حداکثر به دست آمده باید به قدرت مورد نیاز و اختصاصی کشتی، یعنی استقامت در توان (قدرت در سرعت) و استقامت میان مدت تبدیل شود.

از انجایی که معمولا کشتی گیران با تجربه، از قبل به مرحله سازگاری ساختاری رسیده اند و از طرفی، مرحله حجیم سازی به علت مشکل اضافه وزن در بسیاری از کشتی گیران حذف می­شود تاکید بیشتر بر روی روشهای تمرین با وزنه به منظور کسب قدرت حداکثر و چگونگی تبدیل آن به قدرت مورد نیاز در کشتی است. برای بدست آوردن قدرت حداکثر در کشتی میتوان از روش­های زیر استفاده کرد.

1.الگوی هرم مسطح

این روش وزنه زدن به این صورت است که با گرم کردن 60 درصد رکورد شروع میشود. سپس تمرین با یک نوبت 80 درصد و 6 تکرار ادامه میابد و پس از آن وزنه 90 درصد با 3 تکرار برای 5 نوبت ثابت میماند. و در انتها با 80 درصد رکورد و 6 تکرار خاتمه می‌یابد.

استراحت بین هر ست یا نوبت حداقل 2 تا 3 دقیقه که استراحت بین 3 تا 5 دقیقه یا بیشتر توصیه میشود چرا که باعث بازسازی کامل سیستم فسفاژن عضلات میشود. توجه نمایید که استراحت بین ست‌ها به اندازه خود تمرین اهمیت دارد.

مثال: کشتی گیری که رکورد او در حرکات اسکات 140 کیلو گرم است باید به صورت زیر وزنه بزند.

(6 تکرار *112 کیلو گرم) + 5 * (3 تکرار * 126 کیلوگرم) + (6 تکرار * 112 کیلوگرم) + گرم کردن با وزنه 84 کیلوگرمAnimage

2.الگوی هرم ساده

یکی از روشهای متداول برای کسب قدرت حداکثر، به روش هرم ساده است. در این روش میزان مقاومت (وزنه ) بر اساس 85 تا 100 درصد رکورد تعیین میشود. مقدار وزنه همزمان با کاهش تعداد تکرارها، بتدریج تا 100 درصد رکورد افزایش می‌یابد. این الگو به صورت زیر است.

(1 تکرار * 100%) + ( 2 الی 3 تکرار * 95%) + (3 الی 4 تکرار * 90%) + ([شروع حرکت] 6 تکرار *85%)

Animage

3.الگوی هرم اریب:

این روش به حجم دهی زیادی اتمام نمیشود بنابراین کشتیگرانی که مشکل وزن دارند میتوانند از این روش استفاده کنند.

(6 تکرار * 80 %) + (2 تکرار * 95%) + (3 تکرار * 90%) + ( 4 تکرار * 85%) + ( [شروع حرکت]6 تکرار * 80 %)

استراحت بین ست‌ها حداقل 3 دقیقه باید باشد.

Animage

توصیه میشود که در حین استراحت بین ست‌ها فعالیتهای سبک داشته باشید.

توصیه مهم

برای کسب حداکثر قدرت (قدرت بیشینه) انجام 8 تا 9 هفته تمرین با یک از الگوهای مذکور (ترجیحا هرم مسطح) کافی است. زیرا پس از آن میزان تستوسترون مردان که پس از 8 تا 9 هفته تمرین قدرتی افزایش یافته بود، بتدریج پس از این مدت، با ادامه تمرین قدرتی کاهش خواهد یافت.

مطلب بعدی استقامت در قدرت

مقالات مرتبط
;
درباره نویسنده
سعید نجفیان

سلام نجفیان هستم. مهندس کامپیوتر و عاشق کشتی و طراحی سایت. در حال حاضر کمک مربی کشتی هستم و دوست دارم روز به روز دانش خودم رو ارتقا بدم. امیدوارم مطالب سایت دوست داشته باشی و اگه کم و کاستی جایی دیدی بهم بگی تا سعی کنم مشکلش برطرف کنم. برای ارتباط با من هم میتونی در فرم زیر پیامت رو وارد کنی یا توی کانال تلگرام پیام بدی.

0 نظر در این مقاله

پاسخ بگذار

بازگشت به ابتدای صفحه